Na hřbitově v Terezíně někdo poničil náhrobky

15. duben 2008 | 15.49 |
Na Národním hřbitově v Terezíně někdo minulý týden poničil 327 náhrobků. Ukradl z nich bronzové destičky se jmény. Hroby jsou u Malé pevnosti, v níž byl během druhé světové války koncentrační tábor.

"Z žulových náhrobků odcizil 327 bronzových destiček se jmény zemřelých. Památníku Terezín vznikla krádeží škoda 981 000 korun," řekla Novinkám litoměřická policejní mluvčí Alena Romová.
Pachatelům hrozí až osm let vězení.
"Žádáme občany o pomoc k dopadení pachatele. Jakékoliv informace k této události volejte laskavě na linku 158," doplnila Romová.
Zástupce ředitele Památníku Terezín Jiří Janoušek řekl, že zloději nadělali škodu téměř milión korun. Tolik údajně bude stát výroba nových desek z pryskyřice, které bronzové desky nahradí. Dodal, že částka nutná na opravu hřbitova je velmi vysoká, netuší proto, jestli se ji letos podaří sehnat.

Na kamery nejsou peníze
Zcela určitě ale nebudou pomníky opraveny do 18. května, kdy se na hřbitově uskuteční tradiční Terezínská tryzna k uctění obětí nacistické perzekuce. Uhlídat rozsáhlý hřbitov, na kterém je přes 2300 pomníků, je podle Janouška velmi složité, protože je rozsáhlý.
Pravidelně sem zajíždí policejní hlídky. Památník uvažoval i o instalaci kamer nebo najmutí strážného, ale nikdy na to nenašel dostatek peněz. Hřbitov by podle Janouška bylo také třeba na noc osvětlit. Řešením proto má být postupné nahrazení bronzových desek materiálem z pryskyřice, který již zloděje lákat nebude.

Zdroj: novinky.cz

Lidi sou neskutečný hyeny... =/

Zpět na hlavní stranu blogu